Нов метод за ресинхронизация на сърдечната дейност, наречен LOT-CRT, дава шанс за значително подобряване на пациентите със сърдечна слабост и нарушение в сърдечната електрическа проводимост, лекувани в Болница „Тракия“.
Методът се прилага при пациенти, при които имаме силно отслабване на сърдечното съкращение. Обикновено при тези пациенти има ляв бедрен блок на електрическата проводна система на сърцето, който нарушава нормалното разпространение електрическите импулси в сърдечните мускулни клетки. Това води до несинхронно съкращение на лявата камера и прояви на сърдечна недостатъчност като задух , умора, отоци по крайниците, обясни д-р Михаил Михалев, завеждащ Кардиологично отделение с инвазивен сектор в Болница „Тракия“.
Методът представлява поставяне на електроди в проводната система на сърцето в областта на лявото бедро – т.н. физиологична стимулация, съчетано с поставяне и на електрод през коронарния синус в епикардната повърхност на лява камера. С помощта на устройство познато като пейсмейкър, се подават импулси по тези електроди, с което се постига синхронно съкращение на лявата камера на сърцето. Досега се поставяше електрод в дясната камера и в епикардната повърхност на лявата камера, за да се постигне синхронизация в съкращението на лявата камера, която страда повече при този тип на сърдечна недостатъчност.
Новият метод на съчетание на физиологична стимулация с ресинхронизираща терапия, наречен LOT CRT( Left bundle branch area pacing optimized Cardiac resynchronisation therapy) позволява постигането на по-добри резултати при подобряването на съкращението на лявата камера и клиничното състояние на пациентите. Това показват и данните от проучванията проведени в Европа.
Методиката е нова за света, прилага се предимно в специализирани кардиологични центрове в Европа. У нас засега има съобщения за извършени подобни процедури в София.
Преди 3 месеца д-р Михаил Михалев, извършва първата такава процедура при 51-годишна жена, която страда от сърдечна недостатъчност, значително намалена помпена функция на сърдечния мускул и ляв бедрен блок на проводната система.
Кардиограмата на сравнително младата пациентка се подобрява веднага след процедурата. Днес тя има много по-стабилна помпена функция на сърцето, редуцирани са показателите на сърдечните обеми, поддържа много по-добра синхронност на лявата камера.
Преди две седмици д-р Михалев провежда същата процедура и при мъж на 70 години с подобни симптоми. Състоянието му в момента се проследява и вече показва значително подобрение на функцията на сърцето.
В света все още няма достатъчно много направени такива процедури, за да се направят окончателни изводи, но резултатите досега показват, че прилагането на LOT-CRT ще доведе до подобрение в състоянието на пациентите със сърдечна слабост и ще намали честотата на хоспитализациите и смъртността от това заболяване, обясни д-р Михаил Михалев. Засега лечението се прилага предимно в Европа. В Америка няма толкова центрове, които се занимават с тази дейност.
Д-р Михаил Михалев представи резултатите от първите две извършени имплантации LOT-CRT пред медицински форум по сърдечна недостатъчност в Бургас, който се проведе в края на март.

